Gate.io Güvenilir mi? | Tarafsız, Detaylı İnceleme 2022

 Gate.io Güvenilir mi? | Tarafsız, Detaylı İnceleme 2022
Okunuyor Gate.io Güvenilir mi? | Tarafsız, Detaylı İnceleme 2022

Kripto borsa sayısının artması ile birlikte “güvenilir mi?” sorusu da sıklıkla sorulmaya başladı. Gate.io güvenilir mi sorusuna ilişkin yaptığımız tarafsız değerlendirmede, borsanın en güvenilir kripto borsaları arasında yer aldığı görülmektedir.

Gate.io, daha az bilinen kriptoları satın almak isteyen deneyimli tüccarlar için köklü ve güvenilir bir kripto para borsasıdır. 1.300’den fazla mevcut kriptoya sahiptir ve ayrıca bazı ülkelerde marj ticareti gibi gelişmiş ticaret özellikleri sunar. Ancak, platformun ABD’de yaşayanlar için tamamen kullanılabilir olup olmadığı net değil ve platformun kullanımı kolay değil. Size uygun olup olmadığını öğrenmek için Gate.io incelememizin tamamını okuyun.

Bir borsasnın güvenilir olup olmadığını anlamak için çeşitli bazı kriterlerin değerlendirilmesi gerekir. Hizmet verdiği ülkeler, canlı destek, desteklediği para birimleri, kripto para çeşitliliği gibi ayrıntılar ele alınmadan borsanın güvenilir olup olmadığı pek de anlaşılamaz. İncelememizin sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyarak Gate.io %100 güvenilir borsa mıdır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

%20 komisyon indirimli Gate.io ile kripto ticaretine başlamak için buraya tıklayın.

Tam Gate.io incelemesi

Bu kripto para borsası aşağıdakiler için uygundur

Artıları

  • Geniş kripto yelpazesi
  • Yaklaşık 50 fiat para birimini kabul eder
  • Gelişmiş ticaret özellikleri
  • Makul ticaret ücretleri

Eksileri

  • Amerika Birleşik Devletleri’nde belirsiz durum
  • Zayıf ingilizce
  • Kullanıcı dostu değil
  • Yüksek mevduat ücretleri
  • Fiat para çekme yok

Gate.io Güvenilir mi?

Kurulduğu günden bu yana en çok önem verdiği detayın “güvenlik” olması, borsanın güvenirliğini üst sıralara çıkarmayı başarıyor. CER değerlendirmesinde de güvenilir kripto borsaları arasında yer alan Gate.io, aşağıda da sayacağımız özellikleri ile kullanıcılarının güvenini kazanmış bir borsadır.

Gate.io’nun aldığı güvenlik önlemleri aslında “Gaet.io güvenilir mi?” sorusuna “evet” demeyi gerektiriyor. Ancak yine de bu ayrıntıları ele almadan “Gate.io %100 güvenilirdir” demek doğru olmayacaktır. Yazımızın devamında borsanın güvenlik önlemleri, kullanıcılarına sunduğu avantajlar ve dezavantajlar gibi önemli tüm ayrıntıları ele aldık.

Gate.io Güvenlik Önlemlerinin İncelenmesi

Gate.io, kullanıcı fonlarını korumak için çeşitli güvenlik hileleri kullanır. Bir kullanıcı olarak hesabınızı şunlarla güvence altına alabilirsiniz:

   • Google Authenticator ile iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA).
   • SMS 2FA, genellikle oldukça güvensiz olarak kabul edilir.
   • Giriş doğrulamaları.
   • Ek para çekme şifresi.
   • Kimlik Avı Önleme kodu.
   • Kör IP oturumları.

Ne yazık ki borsa , hesabınıza yetkisiz erişime karşı korumanın en güvenli yolu olarak kabul edilen Evrensel 2. Faktör (U2F) koruması sunmuyor.

Gate.io, dahili olarak, diğer gizli güvenlik uygulamalarıyla birlikte hem sıcak hem de soğuk cüzdanları kullanarak kullanıcı fonlarını korur. Daha yüksek mevduat hesaplarının, para çekme işlemlerinin hemen işleme alınması için daha kapsamlı bir müşteri doğrulama prosedüründen (KYC & KYC2) geçmesi gerektiği bilinmektedir.

Gerekli KYC doğrulamasına rağmen, Gate.io hala düzenlemeye tabi olmayan bir borsadır ve yasal statüsü ve müşteriler için yükümlülükleri hala belirsizdir. Gate.io’nun hack geçmişi olmamasına rağmen, aynı zamanda kusursuz olmadığını da bilmeye değer. Önceki platform Bter.com , 2015 yılında bir bilgisayar korsanlığı olayında yaklaşık 7.000 BTC kaybetti.

Buna rağmen, Gate.io bundan çok değerli dersler çıkarmıştı ve şu anda CER’in siber güvenlik puanına göre ilk 100 borsasına göre piyasadaki en güvenli ikinci borsa konumunda .

%20 komisyon indirimli Gate.io ile kripto ticaretine başlamak için buraya tıklayın.

En İyi Avantajlar

Her kripto para borsasının güçlü ve zayıf yönleri vardır. İşte Gate.io’nun öne çıkan bazı yönleri.

Geniş kripto yelpazesi

Gate.io, 1.300’den fazla kripto para birimi ticareti yapıyor. Bu, piyasa değerine göre en iyi 20 kriptonun neredeyse tamamını ve bulunması zor olan daha az yaygın madeni paraları içerir. Listesi, diğer birçok kripto para borsasından daha büyüktür ve deneyimli yatırımcıların borsayı seçmesinin büyük bir nedenidir.

Yaklaşık 50 fiat para birimini kabul eder

Web sitesine göre, Gate.io 200’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 50 farklı fiat para birimini (ABD doları gibi geleneksel para) yönetiyor. Hint rupisi, Güney Afrika randı, ABD doları veya İngiliz sterlini yatırmak isteyip istemediğiniz Gate.io’nun teminatıdır.

Gelişmiş ticaret özellikleri

Gate.io, zengin özelliklere sahip bir kripto para borsasıdır. Herhangi bir kripto platformunda bekleyeceğiniz normal spot ticarete ek olarak, belirli kullanıcılar kaldıraçlı ve vadeli işlemlere de erişebilir. Ayrıca bir NFT ticaret platformuna sahiptir ve kripto faiz getiren ürünler sunar. Bazı gelişmiş özellikler, ABD dahil bazı ülkelerde mevcut değildir.

Makul ticaret ücretleri

Gate.io’da ödeyeceğiniz en yüksek işlem ücreti %0,2’dir. Müşterilerin bu ücreti düşürmelerinin çeşitli yolları vardır, örneğin Gate.io’nun yardımcı programı jetonunu kullanarak ödeme yapmak. Bu ücret piyasadaki en düşük değil, aynı zamanda en pahalı olmaktan da uzak.

Geliştirilmesi Gerekenler

Gate.io güvenilir mi sorusuna elbette “evet” cevabı verilebilir. Ancak düzenlenmesi gereken önemli bazı detayların olmadığını söylemek de doğru olmayacaktır. Aşağıda yer verdiğimiz detaylar, platformun dikkat etmesi ve geliştirmesi gereken konulardır.

Zayıf Türkçe

Gate.io aslen Çin kripto endüstrisini çökerttiğinde odağını değiştiren bir Çin borsasıydı. Sitenin bazı bölümleri hala Çince ve İngilizcenin bir kısmı anadili İngilizce olan biri tarafından kontrol edilmemiş gibi görünüyor. Bu, bu platformu baltalar ve kullanıcı güvenini oluşturmaz. Kripto borsası hüküm ve koşullarını okumak genellikle zordur, ancak Gate.io’nun 43 sayfalık kullanıcı sözleşmesi bulunmaktadır. Ancak Türkçeye çevrilmiş olsa bile editörlerin dikkatsizliği ya da direkt olarak translate ile hareket edilmesi, sözleşmenin anlaşılmasını zorlaştırıyor.

Yeni kullanıcılar için zor olabilir

Zengin ürüne sahip olmanın dezavantajı, arayüzün özellikle ilk kez kullananlar için karmaşık ve sezgisel olmamasıdır. Gate.io’nun web sitesi en iyi ihtimalle meşgul ve en kötü ihtimalle kafa karıştırıcıdır. Profesyonel kripto yatırımcılar için kullanımında bir zorluk olmasa da yeni yatırımcılarda kafa karışıklığına neden olabilir. Huobi ya da Binance, bu konuda daha kullanışlı ve acemi yatırımcılar için daha idealdir.

Yüksek mevduat ücretleri

Gate.io’nun işlem ücretleri, diğer birçok kripto platformuyla uyumludur. Ancak, itibari para ödemelerini işlemek için yalnızca üçüncü tarafları kullandığından, bu ücretler yüksek olabilir. Çoğu borsadan farklı olarak, banka havalesi ile ücretsiz olarak para yatırmak mümkün değildir.

Fiat para çekme yok

Gate.io, itibari para çekmenin bir yolunu sunmuyor. Bu, yatırımcılar fiat fonlarını geri çekmek isterlerse, kriptoyu nakit çekmeye izin veren başka bir platforma taşımak zorunda kalacakları anlamına gelir. Gelişmiş kripto borsalarının birçoğu, Türkiye’de Türk kullanıcılarına özel platformlar kurarak TRY yatırma ve çekme işlemlerini kolaylaştırmış iken Gate.io bu konuda maalesef henüz bir adım atmış değil.

Öneri:

Uyumluluğa kendini adamış bir değişim istiyorsanız: Kripto borsalarının ilki Binance, kullanıcı ara yüzü ve sağladığı avantajları ile değerlendirebileceğiniz bir alternatiftir. Çok sayıda kripto para ve işlem çifti ile daha gelişmiş bir kripto deneyimi yaşayabilirsiniz.

Gate.io Nasıl Çalışır?

Gate.io, baş döndürücü bir ürün yelpazesine sahip bir kripto para borsasıdır. Kullanıcılar yalnızca çok çeşitli kripto para birimleri alıp satmakla kalmaz, aynı zamanda varlıklardan faiz kazanmanın birkaç yolu vardır.

İşte Gate.io’nun sağladığı bazı özellikler:

 • Kripto verileri: Piyasa duyarlılığını ve iyimserlik düzeylerini gösteren bir korku ve panik endeksi de dahil olmak üzere piyasa bilgileri.
 • Kripto ticareti: Gate.io, spot ticaret, eşler arası ticaret ve gelişmiş ticaret araçları sunar. ABD dışındaki kullanıcılar da kaldıraçlı tokenlere ve marj ticaretine erişebilir.
 • Faiz kazancı. Likidite ekleyerek, kripto paranızı ve diğer ürünlerinizi ödünç vererek faiz kazanın. Bunlar, geleneksel bir tasarruf hesabına göre daha yüksek APY öder , ancak daha yüksek riskler de taşır.
 • NFT ticareti: Gate.io, kullanıcıların değiştirilemez tokenler (NFT’ler) oluşturup takas edebilecekleri bir NFT pazarı sağlar . NFT’ler sanat, spor koleksiyonları, müzik ve oyun içi varlıklar gibi çeşitli öğeler için dijital sahiplik sertifikalarıdır.

Gate.io Kayıt Olma

Gate.io kayıt olma

Gate.io güvenilir mi sorusuna ayrıntılı bir şekilde cevap verdikten sonra kayıt olma hakkında da bilgi verelim. Aşağıdaki adımları doğru şekilde takip ederek Gate io hesap oluşturma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kayıt olmak için tıklayın
 • Hesabınızı oluşturmak için e-posta ve şifrenizi belirleyin.
 • Referans kısmı boş ise buraya “8880286” referans kodunu girin.
 • Mail adresinize gelen doğrulama bağlantısına tıklayarak hesabınızı oluşturun.

Gate.io KYC Doğrulama Nasıl yapılır?

Gate.io KYC doğrulama

Gate.io KYC doğrulama (kimlik doğrulama) işlemi için hesabınızı oluşturduktan sonra giriş yapın daha sonra profil bölümüne gelerek buradan “KYC doğrulama” seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada kimliğinizin ön yüzünü ve arka yüzünü yükledikten sonra, selfie (özçekim) yaparak sisteme kayıt edin.

Gate.io Para Yatırma

Gate.io Para Yatırma

Kullanıcılar, yalnızca Banxa, MoonPay veya Simplex gibi üçüncü taraf uygulamaları kullanarak Gate.io’nun platformuna itibari para yatırabilir. Bunun haricinde para yatırma seçeneği bulunmamaktadır.

Gate.io hesabınıza Binance veya Huobi gibi kripto borsalarında bulunan varlıklarınızı transfer edebilirsiniz. Gate.io’ya coin transferi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Hesabınıza giriş yapın.
 • Cüzdan sekmesine tıklayın buradan “Fonlara genel bakış” sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfadan “Yatır” butonuna tıklayın.
 • Yatırmak istediğiniz coini ve transfer ağını seçin. Örnek (USDT için TRC20)
 • Cüzdan adresini kopyalayın ve transfer edeceğiniz borsadan coin çekimi yapın.

%20 komisyon indirimli Gate.io ile kripto ticaretine başlamak için buraya tıklayın.

Ücretlere Genel Bakış

Gate.io’nun işlem ücretleri piyasadaki en iyi veya en kötü değildir. %0,2’lik maksimum yapıcı/alıcı ücreti Binance veya FTX gibi düşük ücretli platformlardan daha fazla, ancak Coinbase veya Gemini’den daha düşük. Ancak, itibari para mevduatları pahalı olabilir.

Gate.io Komisyon Oranları

İŞLEM ÜCRET
Yapıcı/alıcı ücreti Maksimum %0,2 / %0,2
Kredi/banka kartı depozitosu Ödeme işlemcisine göre değişir
banka transferi En az %0,08
Para çekme ücreti Kriptoya göre değişir
Müşterilerin işlem ücretlerini azaltmasının üç yolu vardır:
 • Gate.io’nun hizmet belirteci olan GateToken (GT) ile ödeme. Tüm müşteriler, GT jetonunu kullanarak işlem ücretlerinde %25 indirim alabilir.
 • Bir paket GT Puanı satın almak. Kullanıcılar, bir puan paketi satın alarak işlem ücretlerinde %30 ila %70 arasında indirim alabilirler. En düşük maliyetli paket 120 $ için 200 puandır.
 • Yüksek hacimlerde ticaret yapmak veya büyük miktarlarda GT tutmak. %0.055 / %0.065’lik en düşük yapıcı/alıcı ücretlerine hak kazanmak için kullanıcıların VIP 16’ya ulaşmaları gerekir. Bu, bir ayda 75.000 BTC (yaklaşık 470.000$) veya 50.000 GT (300.000$’ın üzerinde) tutarını içerir.

Para Yatırma ve Çekme Ücretleri

Çoğu kripto para borsası gibi, Gate.io da fiat para birimi (geleneksel para) için bir depozito ücreti alır. Depozito ücreti, ödemeyi hangi üçüncü tarafın işlediğine bağlı olarak değişir. Gate.io’nun depozito ücretleri diğer platformlara göre daha yüksektir. Para çekme ücreti, hangi kripto para biriminin çekildiğine bağlıdır, ancak diğer borsalarla uyumludur. Gate.io web sitesinden fiat para çekmek mümkün değildir.

ABD doları ile 500 dolarlık Bitcoin (BTC) almak istediğinizi varsayalım. Maliyet, para yatırma yöntemine çok bağlıdır. Aşağıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi, hem ücrete hem de aldığınız toplam kripto miktarına bakmakta fayda var. Bazı üçüncü taraf işlemciler düşük döviz kurları sunar, bu nedenle daha düşük bir ücret ödüyor olsanız bile paranız için daha az kripto alabilirsiniz. BTC’yi çekme ücreti 0,001 BTC’dir (yaklaşık 40 $).

500 dolarlık bir BTC işlemi için bazı ödeme seçenekleri şu şekilde çalışır:

İŞLEMCİ ÜCRET ALDIĞINIZ TOPLAM BTC YAKLAŞIK $ DEĞERİ
Basit $17.5 0.01236869 $475
MoonPay 22.62 $ 0.0126 $484
cıva $19.00 0.01255449 $482
BANXA $9.76 0.01256156 $482
Veri kaynağı: Gate.io

Desteklediği Kripto Paralar

Gate.io’yu öne çıkaran şey, geniş bir kripto para birimi seçimidir. Başka bir yerde satın alınması zor olan birçok küçük madeni para ve jeton dahil olmak üzere platformunda 1.300’den fazla kripto para birimi ticareti yapıyor . Ayrıca, birçok borsadan daha fazla olan yaklaşık 50 fiat para birimini kabul eder. Buna ABD doları, avro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları ve daha fazlası gibi önemli para birimleri dahildir.

Piyasa değerine göre en iyi 20 kripto para biriminden yalnızca USD Coin (USDC) ve Binance USD (BUSD) sabit paraları spot ticaret için uygun değildir. Bitcoin, Ethereum (ETH) , Binance Coin (BNB), Cardano (ADA) ve Solana (SOL) gibi diğer tüm ilk 20’yi bulacaksınız . Ayrıca çok çeşitli kripto para birimi çiftlerine sahiptir.

Daha az yerleşik kripto para birimleri satın alırken kendi araştırmanızı yapmak her zamankinden daha önemlidir. Projeden kimin sorumlu olduğu, amacının ne olduğu ve kaç token verileceği gibi şeyleri kontrol edin. Daha küçük madeni paraların fiyatlarının daha değişken olması muhtemel olmakla kalmaz, aynı zamanda madeni paranın başarısız olma veya bir aldatmacaya dönüşme olasılığı da daha yüksektir.

%20 komisyon indirimli Gate.io ile kripto ticaretine başlamak için buraya tıklayın.

Gate.io ile Varlıklarınız Güvende mi?

Kripto para birimine yatırım yapmak riskli olabilir. Kripto para birimleri nispeten yeni ve değişken varlıklardır ve endüstrinin nasıl gelişeceği hakkında bilmediğimiz çok şey var. Ayrıca, bilgisayar korsanları genellikle kripto para borsalarını hedef alır, bu nedenle bazı yatırımcılar varlıklarını harici bir kripto cüzdanına taşımayı tercih eder.

Gate.io, güvenlik açısından aradığımız birkaç kutuyu kontrol ediyor, ancak platform mükemmel değil. İşte bazı önemli güvenlik özellikleri:

 • Soğuk depoda “çoğu” varlığı çevrimdışı tutar Fonların yüzde kaçının çevrimdışı tutulduğu konusunda daha fazla şeffaflığa sahip olmak güzel olurdu.
 • Dış güvenlik denetimi. Gate.io, sistemini test etmek için profesyonel denetim şirketlerinin yanı sıra üçüncü taraf kötü amaçlı yazılımdan koruma savunmasını kullanır.
 • Kullanıcı düzeyinde güvenlik önlemleri. Bunlar, iki faktörlü kimlik doğrulama, hesap izleme ve kimlik avına karşı koruma önlemlerini içerir.

Gate.io’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gate.io’nun düzenleyici statüsünün net olmaması, dikkatli bir şekilde ilerlemek için büyük bir nedendir. Kısmen, bu bir güven sorunudur. Kullanıcıların sözleşmeye uymadıkları için ceza vereceğini söyleyen bir platformunuz var, ancak daha sonra gerçekten ticaret yapmalarına izin verilip verilmediği konusunda bilgi uyuşmazlığı var. Ancak asıl mesele, yeni kripto düzenlemesinin nasıl bir şekil alacağını bilmememiz. Düzenleyicilerin sağ tarafında kalmaya çalışan borsalara bağlı kalmak, erişemediğiniz bir platformda fonlarınızın donma riskini azaltır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir risk, ödemeleri işlemek için üçüncü taraf platformların kullanılmasıdır. Her birinin kendi güvenlik özellikleri, kendi KYC süreci ve paranızı işlemek için kendi sistemi olacaktır. Bir şeylerin ters gitmesi pek olası değildir, ancak nakit göndermeden önce işlemciyi kontrol etmeye değer.

Son olarak, Gate.io platformu geçmişte saldırıya uğradı. 2015 yılında Gate.io’ya BTER adı verildi ve platformundan 7.000’den fazla BTC çalındı. 2013’ten beri devam ettiği ve kripto paranın ilk günlerinde borsa hack’lerinin daha yaygın olduğu göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil.

Tasarım ve Kullanılabilirlik

Müşterileri için sadelik ve kullanım kolaylığı, Gate.io gibi çok yönlü bir değişim için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle platform, başlıca rakipleri olan Binance , Huobi ve diğerlerine benzer bir arayüz kullanır.

Sitenin farklı bölümlerinde gezinmek nispeten kolaydır, ancak özelliklerin çeşitliliği ilk başta oldukça bunaltıcı olabilir. Doğrudan ana menüden kripto para piyasalarına, marj ticaretine, borç verme ve borçlanmaya, sürekli sözleşmeli ticarete, finansal hizmetlere, IEO platformuna veya cüzdanlara genel bakışa gidebilirsiniz.

Gate.io ekran görüntüsü

Arama işlevini kullanarak veya ana menüde gezinerek pazarları bulmak oldukça kolaydır. Pazardan pazara geçiş yapmak da kolaydır, çünkü bunu ekranın sol tarafındaki pazarlar sekmesini kaydırarak yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, ekranın ortasında işlem çizelgelerini bulacaksınız. Platform, basit ve profesyonel (TradingView) grafik görünümünden seçim yapmanızı sağlar. Ekranın sağ tarafı sipariş defterleri için, ekranın alt tarafı ise sipariş vermek için ayrılmıştır. Normal siparişlerin yanı sıra Iceberg ve Hemen veya İptal (IOC) siparişleri de verebilirsiniz.

Gate.io ekran görüntüsü

Bununla birlikte, Gate.io ticaretinin genel izlenimi biraz dağınık ve darmadağın. Aynı anda çok fazla şey oluyor gibi görünüyor ve pencereler için özelleştirme seçenekleri biraz sınırlı.

Olumlu olarak, arka plan için üç farklı gece modundan birini seçebilirsiniz. Ayrıca Gate.io Başlangıç ​​IEO platformu, en yeni kripto para birimi projelerine hızlı bir şekilde yatırım yapmanızı sağlayan birinci sınıf bir işlemdir. Aslında Gate.io Startup, 2019’un (Ağustos 2019 itibariyle) en karlı IEO platformudur ve sekiz IEO yürütmüştür. Gate.io’da IEO başına ortalama yatırım getirisi yüzde 300’den fazladır. Ayrıca, yatırımcılar için temel KYC kontrolünden başka ekstra bir gereklilik olmadığından, herkes için IEO’lara katılmayı çok kolaylaştırır.

Gate.io ekran görüntüsü

Yeni başlayan tüccarlar, gerçek parayla ticaret yapmadan önce Gate.io’nun kalıcı sözleşmesinin test ağında da eğitim alabilirler. Gate.io’da bir sorunla karşılaşırsanız, müşteri desteği canlı sohbeti her zaman yanınızda. Alternatif olarak, Gate.io özellikleri ve prosedürleri hakkında her şeyi öğrenmek için bir bilet gönderebilir veya kapsamlı Destek Merkezine (ana menüde Yardım altında) göz atabilirsiniz.

Neden Gate.io?

 • Daha az yaygın olan kriptolara erişmek isteyen deneyimli bir tüccarsınız.
 • Zaten kripto sahibisiniz ve itibari para yatırmanıza gerek yok.
 • Yaygın olarak kabul edilmeyen bir itibari para birimi kullanarak kripto satın almak istiyorsunuz.

%20 komisyon indirimli Gate.io ile kripto ticaretine başlamak için buraya tıklayın.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan kripto para ve kripto borsaları ile ilgili paylaşımlarımız “yatırım tavsiyesi değildir.” Ziyaretçilerimiz, risk analinizi kendileri yaparlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın