Kredi Yapılandırma Nedir, Süreç Nasıl Başlar?

Refinansman olarak da bilinen kredi yapılandırma işlemi temelde, ödeyemediğiniz borcunuzun bu tutar üzerinden yapılan bir faiz hesaplaması ile yeniden taksitlendirilerek güncel bir ödeme takvimi oluşturulması işlemidir.
 Kredi Yapılandırma Nedir, Süreç Nasıl Başlar?
Okunuyor Kredi Yapılandırma Nedir, Süreç Nasıl Başlar?

Kredi yapılandırma seçeneği, kredi borçlarınız sebebiyle yasal takibe düşerek evinize haciz gelmesi ile sonuçlanan durumları yaşamamak için tercih edebileceğiniz en güvenli ve doğru seçenek olarak kabul edilir.

Ancak yapılandırılan borçların bu süreçte ödenmemesi durumunda da bir takım yaptırımlar ile karşılaşmanız söz konusu olacaktır. Yazımızda yapılandırılan kredi borcunun ödenmemesi durumda nelerle karşılaşabileceğiniz konusunda bilgi vereceğiz.

Kredi Yapılandırma Nedir?

Refinansman olarak da bilinen kredi yapılandırma işlemi temelde, ödeyemediğiniz borcunuzun bu tutar üzerinden yapılan bir faiz hesaplaması ile yeniden taksitlendirilerek güncel bir ödeme takvimi oluşturulması işlemidir. Yapılandırma ile vadeler uzayabileceğinden aylık taksit tutarlarınızda azalma olur. Bu sayede daha kolay ödeme yapmanız sağlanır.

Bankalar nezdinde borcunuzu uzun vadede düşük taksitler ile de olsa ödemeniz hiç ödeyememenizden daha tercih edilir bir durumdur. Bu yüzden yapılandırma sürecine çoğu kez olumlu bakılır. Ancak borç yapılandırması yapmanız mutlak surette avantajlı olacağınız anlamına gelmez. Bu sebeple güncel faiz oranlarını inceleyerek kar-zarar hesabını iyi yapmanız tavsiye edilir.

Yapılandırma Faizi ile Kredi Faizi Aynı mıdır?

Kredi yapılandırma sırasında uygulanan faiz oranları ile normal kredi çekerken uygulanan güncel faiz oranları farklıdır. Bu yüzden borçlu olduğunuz bankanın güncel yapılandırma faiz oranları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Yapılandırma faizi, krediniz için uygulanan faize göre daha cazip olabilir. Bu yeni faiz oranı referans alınarak yapılan borç hesaplaması ile vadelendirmeye gidilerek rahat bir nefes almanız sağlanır.

Kredi Yapılandırma Süreci Nasıl Başlatılır?

Kredi yapılandırma

Aylık ödemelerinizi gelir durumunuza uygun şekilde ideal seviyelere çeken borç yapılandırma işlemini bankanızdan talep edebilmeniz mümkündür. Bu sürecin başlatılması, yapılandırma talebinizin bankanın finansal ve kurumsal menfaatlerine uygun olması durumunda başlatılır. Yapılandırma talebinizin onay alması ile birlikte kısa bir süre içinde yeni bir borç ödeme planına bağlı olursunuz.

Kredi yapılandırma, taksit tutarları altında ezilen, borçları yaşam standartlarını önemli ölçüde etkileyen tüketiciler için değerlendirilebilecek iyi bir fırsat olarak görülebilir.  Kredi geri ödemesinin yapılandırılması ile ilgili ödeme koşullarında belli başlı iyileştirmeler söz konusu olsa da yapılandırma seçeneği, finansal durumunuzun daha da kötüye gitmesi sebebiyle borç takvimine uygun şekilde hareket edememeniz durumunda belli riskleri de beraberinde getirmektedir.

Bu sebeple, bu rahatlatıcı çözümü iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekir. Yapılandırılmış kredi ödemelerinde yaşanan taksit gecikmeleri sonucunda bankanın yasal haklarını kullanmaya başlaması mümkündür. Bu yasal haklar genellikle çok ciddi yaptırımları ve aksiyonları barındırmaktadır.

Ödenmiş Taksitlerin Bankaya Hibe Edilmesi Yasal mıdır?

Kredi yapılandırma borcunda taksitlerinizin takvimine adapte olamazsanız borcunuz büyüyen bir sarmal haline gelecektir. Bu gibi durumlarda, bankanın borçlu kişinin o güne kadar ödemiş olduğu yapılandırma taksitlerini yok sayması mümkündür. Dolayısıyla yapılandırma sonrasındaki süreçte yapmış olduğunuz ödemeleri bankaya hibe etmiş olursunuz. Bu yaptırım yapılandırma sözleşmesinde yer alan bir madde olduğundan alacaklı bankanın bu tarz bir işlem uygulaması yasaldır.

Merak edilen konulardan biri yapılandırma öncesi yapılan ödemelerin bu yaptırım kapsamında olup olmadığıdır. Buna cevaben, yapılandırma öncesi borçlarınızın bu yaptırıma dahil olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle, alacaklı bankanın geciken borçlarınıza ödeme sürecinin en başlarında olduğu gibi müsamaha göstermesini beklememelisiniz.

Yapılandırılmış Kredi Borcunda Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Borç yapılandırma genellikle, finansal durumunuz sebebiyle borcunuzun altından kalkamayacağınız durumlarda yasal takip sürecinin başlatılmaması için alabileceğiniz ilk önlem ve kurtarıcı bir kolaylıktır. Ancak yapılandırılmış borcunuzu geciktirmeniz durumunda yasal takip süreci kaçınılmaz olarak başlatılacaktır.

Yasal takip süreci, bankanın ödeme gecikmeleri konusunda çözümsüz kalması durumunda başlattığı son aşamadır. Normal şartlar altında tüketiciye, yasal takip sürecinin başlamasından önce 90 günlük bir süre tanınır. Yani yapılandırılmış borcunuzun ödemediğiniz taksiti üzerinden 90 gün geçtiği halde halen ödeme yapmamış iseniz yasal takibe düşersiniz.

Yasal takip sonucunda banka hesabınıza haciz konulabilir. Maaşınızın tamamına haciz konması gibi bir durum söz konusu değildir. Maaşınızın ancak çeyreği kadarına haciz konması yasaldır.

Kredi borçlarınızın gecikmesi durumunda, banka ile olan iletişiminiz ve temasınız ödeme sürecinin daha sağlıklı bir zeminde ilerlemesi açısından önemlidir. Gecikme durumlarında doğrudan şubeye giderek bu konu hakkında bireysel olarak bilgilendirme yapmanız tavsiye edilir. Doğru bir iletişim ağı oluşturmanız sizin için avantajlı bir durum yaratabilir. Bu şekilde yasal süreçlerin başlamasını geciktirebilir ya da erteleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Maaş Müşterisi Kredisi Nedir?

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan kripto para ve kripto borsaları ile ilgili paylaşımlarımız “yatırım tavsiyesi değildir.” Ziyaretçilerimiz, risk analinizi kendileri yaparlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın