Mikro Kredi Nedir, Diğer Kredilerden Farkı Nedir?

Mikro kredi 1976 yılında ilk olarak Bangladeş ekonomisinde yerini almıştır. Yoksulluk çeken bireylerin sayısının azaltılması ve bu bireylerin ekonomilerinin bir nebze de olsa rahatlatılması hedeflenerek oluşturulmuştur.
 Mikro Kredi Nedir, Diğer Kredilerden Farkı Nedir?
Okunuyor Mikro Kredi Nedir, Diğer Kredilerden Farkı Nedir?

Mikro kredi, herhangi bir finansal kaynağı olmayan genellikle teminat, istikrarlı istihdam veya doğrulanabilir bir kredi geçmişi olmayan kişilere, bankaların sunduğu kredi türüdür. Bu kredi, daha çok ev hanımlarına verilmektedir.

Bir ev hanımı olarak kendi işinizi kurmak ya da yeni bir girişim fikrine odaklanmak için bankalar ve çeşitli finans kurumları tarafından sunulan ve her geçen gün daha da çeşitlenen kredi ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Ekonomik durumunuzu olduğundan daha iyi hale getirecek yeni atılımlar için sermayeye ihtiyaç duyuyorsanız mikro kredi ürünü sizin için an avantajlı olabilecek paketler arasında yer alıyor. Bu kredi  yalnızca kadınlara veriliyor ve diğer kredi türlerine göre daha farklı bir prosedürü bulunmakta. Yazımızda mikro kredi ürünü ile ilgili ayrıntılardan bahsedeceğiz.

Mikro kredi ürünü temelde yoksullukla mücadele çalışmaları esnasında ortaya çıkmış bir kredi ürünüdür.  1976 yılında ilk olarak Bangladeş ekonomisinde yerini alan kredi, yoksulluk çeken bireylerin sayısının azaltılması ve bu bireylerin ekonomilerinin bir nebze de olsa rahatlatılması hedeflenerek oluşturulmuştur.

Bu kredi ürünü daha çok gelir sıkıntısı yaşayan kadınların desteklenmesini amaçlar ve finansman ihtiyacı duyulması durumunda makul sebepler sunularak çeşitli finans kuruluşlarından alınabilir. Mikro krediyi bir ihtiyaç kredisi türü olarak tanımlamak da mümkündür.

Ülkemizde de kendi işini kurmak isteyen ancak atılım için gerekli sermayeye sahip olmayan birçok kadın bulunmakta. Eğer finansal durumunuz açısından bu gruba dahil olduğunuzu düşünüyorsanız kredi sisteminden faydalanmayı düşünebilirsiniz.

Mikro kredi

Ancak mikro kredi ürünü kamu ya da özel bankalar tarafından verilmiyor. Bu kredi ürününü alabilmek için finans kuruluşlarına başvurmanız gerekmekte. Mikro krediyi normal kredi ürünlerinden ayıran bir diğer özellik ise geri ödemeler için haftalık ödeme takvimi oluşturuluyor olması. Ancak bu ödeme biçimi size uygun değilse, kamu ve özel bankalar tarafından kullandırılan kadın girişimcilere destek kredilerini tercih edebilirsiniz.

Mikro Kredinin Diğer Kredilerden Farkı Nedir?

Nakit ihtiyacı bulunan bir kişi için finansal geçmişiniz dikkate alınmaksızın veriliyor olması sebebiyle oldukça avantajlıdır. Bilindiği gibi bankalardan kredi aldığınızda ve taksitlerinizi ödeme takvimine uygun şekilde ödemediğinizde ya da kredi kartı ödemelerini geciktirdiğinizde kredi notunuz düşmektedir. Kredi notu düşük olan vatandaşların finansal davranışları bankalar ya da finans kuruluşları nezdinde yeterince güvenilir değildir. Ancak mikro kredi ürününde kredi notu şartı aranmaz.

Mikro kredi ürününü avantajlı kılan bir diğer konu ise krediyi kullanmak istediğinizde gelirinizi ispatlamak ya da herhangi bir ödeme teminatı göstermek zorunda kalmazsınız. Yani bu kredi kullanmak için geliri olan bir vatandaş olmak zorunda değilsiniz. Bu kredi ürününde temel amaç bir kadının iş kurmasını sağlayarak kadının ekonomik durumunun günümüz standartlarının altında kalmasını önlemektir. Bu yüzden mikro kredi almak istiyorsanız mutlaka bir iş fikriniz olmalıdır.

Mikro Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Her finansman destek ürününde olduğu gibi bu kredi paketinin kullanımı için de belli şartları sağlayabiliyor olmanız gerekmekte. Mikro kredi veren finans kurumları ya da kişiler mikro kredi ürününü kullandırırken farklı prosedürleri izleyebiliyor olsa da genel şartlar hemen hemen aynıdır.

Mikro krediye başvurabilmek için aynı mahallede ikamet eden ve aralarında hiçbir akrabalık bağı bulunmayan 5 kadın vatandaş olarak bir araya gelmeniz gerekir. Yani bireysel olarak kredi alamazsınız. Bu kredi ürününde kişi sayısı alt sınırı 5 olarak belirlenmiştir. Daha fazla kişi ile de başvuru yapabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra mikro kredi başvurularında yaş sınırı yoktur.

Mikro Kredi Alma Süreci Nasıl İşler?

Komşularınız ile birlikte öncelikle iş fikrini belirlemeli, fikrin kar- zarar durumunu hesaplayarak bir proje oluşturmalısınız. Bu aşamadan sonra projenizi anlatarak başvurunuzu yapmak için Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ile temas kurmalısınız.

Başvurunuzun ardından ilgili kurumda çalışan görevliler tarafından ev ziyaretleri yapılacaktır. Ziyaretçiler projenizin detayları hakkında bilgi isteyecektir. İş fikriniz uygun bulunduğunda, projenizin işleyişi için 3 günlük bir eğitim yapılacaktır. Eğitim öncesi aşamada, evinizi ziyaret eden çalışanlar, kredi kullanıcısı durumundaki her kadından ayrı ayrı iş fikrinin kapsamı hakkında bilgi isteyecektir. Bu şekilde sağlanacak finansmanın doğru bir amaca hizmet edip edemeyeceği belirlenir.

Eğitim sürecinin başarıyla sonuçlanmasıyla beraber bir tören eşliğinde kredinizi almanız söz konusu olacaktır. Kredi teslim töreni, girişimin duyurulması açısından önemlidir ve en geç üç günlük eğitimin sonuçlanmasından sonraki bir hafta içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Mikro Kredi Üst Limiti Nedir?

Dar gelirli kadın vatandaşların tümü, kendi işini kurmak maksadıyla bu kredi ürününe başvurabilir. Herhangi bir belge ibraz etmenize gerek yoktur. Yalnızca ikna edici olması şartı aranan projenizi açıklamanız gerekir. Mikro kredi sistemi kadınları desteklemek amacıyla bazı resmi kurumlar ya da kaymakamlıklardan da onay almaktadır.

Kredi ürününün alt limiti 100 TL üst limiti 1.500 TL’dir. İlk sermaye olarak bu kredi ürünü 12 ay vadeli olarak en fazla 1.500 TL olarak kullandırılır. İş fikrinizin tutması durumunda ikinci aşama olarak yine 12 ay vadeli olacak şekilde 2.000 TL daha kredi alabilmeniz mümkündür. Bu finansman desteği, kurmak istediğiniz işin faaliyet konusuna göre esnaf kredisi olarak da düşünülebilir.

1.500 TL sermaye olarak oldukça düşük bir tutar gibi görülebilir. Ancak kredi paketi işletme kurdurmayı ya da bu tarz büyük çaplı girişimler oluşturmayı hedeflemez. Kredi kullanımı yalnızca küçük başlangıçlar için destek olabilecek bir kredi olarak görülmelidir.  Eğer büyük ölçekli bir girişim yapmayı planlıyorsanız KOSGEB kadın girişimci desteği kredisini de araştırmanızda fayda var.

Hangi Finans Kurumları Mikro Kredi verir?

Girişimcilik fikri bulunan kadın vatandaşların bu kredi ürününe Türkiye Grameen Mikrofinans Programı haricinde, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ya da Türkiye İsrafı Önleme Vakfı gibi kanallar üzerinden başvurabilmeleri de mümkündür.

Kredi kullanım şartları genellikle kurumlar arasında farklılık gösterir. Ancak genel sürecin kredi kullanımı talebinde bulunan vatandaşları zorlamadan işlemesi sağlanır ve bu kurumlardan başvuru yaparken de herhangi bir belge ibraz etmeniz ya da kefil göstermeniz gerekmez.

Mikro Kredinin Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

Başlangıçta elinde finansmanı bulunmayan girişimcilere hibe olarak verilmektedir. Her kredi ürününde olduğu gibi bu kredi türünde de belli bir ödeme takviminiz elbette olacaktır. Ancak ödemelerinizi sunduğunuz iş fikrinden gelir elde etmeye başlamanızdan itibaren yapmanız söz konusu olacaktır. Bu şekilde borcunuzu en rahat şekilde ödemeniz sağlanır. Üstelik kredi kullandığınızda, mikro kredi faizi, dosya masrafı ya da tahsis ücreti gibi gider kalemlerinden muaf tutulursunuz.

İlginizi Çekebilir: Alışveriş Kredisi Nedir?

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan kripto para ve kripto borsaları ile ilgili paylaşımlarımız “yatırım tavsiyesi değildir.” Ziyaretçilerimiz, risk analinizi kendileri yaparlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın